Botulotoxin, botulotoxinové injekce

Používání mimických svalů v obličeji vede ke vzniku drobných „nerovností“, které se podílí na výrazu celého obličeje (nejčastěji slouží k vyjádření emočního stavu jako je smích, pláč, zloba, apod.) V mladém věku je po skončení kontrakce mimického svalu veškerá nerovnost úplně vyhlazena. Rostoucí věk přináší bohužel postupný úbytek elastických komponent v kůži. Zapojení mimických svalů v méně elastické kůži způsobuje tvorbu trvalejších drobných rýh – mimických vrásek.  S rostoucím věkem se rýhy zvětšují a prohlubují – jedná se o přirozený proces stárnutí.

Vyhlazení vrásek a získání mladistvého vzhledu lze dosáhnout bez chirurgického zákroku, bez jizev, injekční aplikací Botoxu®/Dysportu® (Botulotoxinu typu A), což je kosmetická forma produktu bakterií Clostridium botulinum.Námi nabízená metoda botulotoxin slouží k řešení ale i k prevenci rozvoje mimických vrásek. Botulotoxin A je látka, která uvolňuje svaly, tzn. že působí přímo na příčinu vrásek, tedy na svalovou činnost. Po vstříknutí do svalu se dočasně zablokuje nervový impuls, který způsobuje jeho stažení. Proto je tato látka na mimické vrásky účinnější než kožní implantáty, vrásky se zjemní nebo zmizí úplně (dojde k vyhlazení vrásek). Navíc se zamezí vzniku nových vrásek. Účinek není trvalý, ale zákrok lze bez problémů opakovat.

Botulotoxin se používá k ošetření hyperfunkčních vásek, ideálně v horní polovině obličeje (na čele, nad kořenem nosu, kolem očí – tzv. kohoutí stopy a při redukci vrásek na krku).Do určité míry jsme schopeni vyrovnat i drobné asymetrie v obličeji, res. ošetřit i počínající vrásky v oblasti horního rtu ( velké množství látky by mělo za následek potíže při mluvení a špulení rtů). Pokud je mimická vráska příliš hluboká a jsou zde již narušena kolagenová vlákna, nemůžeme očekávat vyhlazení, ale pouze redukci vrásek. Zde je možné botulotoxin kombinovat s vhodným výplňovým materiálem, například s kolagenem nebo hyaluronovou kyselinou

Botulotoxin-A se aplikuje tenkou jehlou do svalů, které vrásku vytvářejí. Dávka je přesně definovaná. Po aplikaci je vhodné opakovaně po dobu asi 3-4 hodin opakovaně kontrahovat – používat ošetřené svaly, nebýt v předloklonu, necvičit a neuléhat na lůžko, aby nedošlo k nežádoucímu přesunutí toxinu do jiných než ošetřených partií a nezpůsobil např. spadnutí víček. Po ošetření je rovněž zakázáno slunění, sauna, masáže ošetřených oblastí, intenzívní cvičení několik hodin až dnů, dle doporučení lékaře. Profesionální kosmetické ošetření je možno absolvovat nejdříve po 72 hodinách po ošetření dynamických vrásek.

Zákrok trvá 5-10 minut, provádí se ambulantně bez anestezie. Výsledek zákroku se projeví již za 3 až 6 dní. Pokožka je viditelně uvolněnější a vráska méně hluboká. Po 14 dnech je účinek optimální. Efekt je dočasný a přetrvává obvykle 3-6měsíců. Aplikaci lze s odstupem zopakovat.

Před zákrokem je nutná konzultace a vyšetření lékařem.

Zákrok nelze provést v době těhoteství, kojení, při užívání některých léků (např. aminoglykosidových antibiotik), u některých  onemocnění nervového a svalového systému a težkých poruch srážení krve, alergií na některé složky přípravku.

V čem spočívá vyhlazení mimických vrásek pomocí botulotoxinu?

Botulotoxin neboli klobásový jed je látka produkovaná bakterií Clostridium botulinum. Množství látky užívané v kosmetologii je ale asi 1000x menší, než je dávka toxická. Využívá se botulotoxin typu A. Samotný účinek botulotoxinu spočívá v blokádě nervového zakončení, sval je denervován a nepřichází do něj nervový vzruch (tím dojde k vyhlazení vrásek). Je v podstatě „umrtven“. Časem ale dochází k opětovné inervaci svalu. Účinek je tedy reverzibilní, není nastálo.

Ideální věk na tuto proceduru je 18 – 65 let.

Když pronikl botulotoxin do lékařské vědy,  byl nejdříve používán v očním lékařství (poprvé v roce 1984 při léčbě šilhání) a neurologii a až následně byly zjištěny jeho možnosti při potlačení mimických vrásek a odstranění pocení.

Může se stát, že látka neúčinkuje?

Ano, výjimečně se to stát může. Příčin může být hned několik. Vrásky mohou být způsobeny mnoha mechanismy a ne všechny se dají překonat pomocí Botoxu®. Také nízká dávka toxinu nebo špatná technika aplikace zhoršuje výsledek zákroku.  Tito klienti také mohou mít vyvinuté protilátky, které mohli získat v minulosti malou intoxikací klobásového jedu. Jsou popsány i případy vzniku protilátek při velmi časté aplikaci. Pak může pomoci jiný typ botulotoxinu.

Použití

  • Redukce vrásek smíchu
  • Uvolnění vrásek od mračení
  • Redukce vějířovitých vrásek
  • Uvolnění nežádoucího výrazu obličeje (např. stažené koutky úst)
  • Léčba hyperhidrózy – nadměrného pocení (podpaží, dlaně, chodidla a obličej)

Ceník